Warning: Declaration of QuietSkin::feedback($string) should be compatible with WP_Upgrader_Skin::feedback($feedback, ...$args) in /var/www/vhosts/racunovodstvo-najgo.si/davcnaoaza.si/wp-content/plugins/ocean-extra/includes/wizard/classes/QuietSkin.php on line 12
Vrednostnice – Novost na področju trga dela – Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno – Računovodski servis in davčno svetovanje, davčna oaza, luka godnič

Vrednostnice – Novost na področju trga dela – Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno

Ena od novosti, ki jo s 1. januarjem 2015 prinaša novi Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno – ZPDZC-1 (Uradni list RS, št. 32/14), je uvedba vrednotnic za osebno dopolnilno delo. S plačilom vrednotnice bodo za izvajalca osebnega dopolnilnega dela plačani prispevki za pokojninsko in za zdravstveno zavarovanje. Način plačila vrednotnice za osebno dopolnilno delo je določen v Zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1), ki od 1. januarja 2015 dalje na novo ureja tudi sistem osebnega dopolnilnega dela, kot izjemo pri delu na črno, ki je sicer v veljavi že sedaj. Do konca leta 2014 za opravljanje te oblike dela veljajo še stari predpisi. Podrobnejša pojasnila glede osebnega dopolnilnega dela so na voljo na naslednjem naslovu.

Priglasitev osebnega dopolnilnega dela po 1. januarju 2015

Priglasitev osebnega dopolnilnega dela bo po 1. januarju 2015 posameznik opravil pri Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES), prek spletnega portala AJPES ali osebno na upravni enoti, ki za posameznika priglasitev opravi prek spletnega portala AJPES.

Vrste osebnega dopolnilnega dela:

Za osebno dopolnilno delo se bo po 1. januarju 2015 štelo tudi:

  • kadar posameznik sam opravlja dela pomoči v gospodinjstvu, njim podobna dela ali opravlja druga manjša dela, ki se lahko opravljajo le za fizično osebo,
  • kadar posameznik sam izdeluje izdelke domače in umetnostne obrti v skladu z zakonom, ki ureja obrtno dejavnost, druge izdelke, ki se izdelujejo na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih in jih prodaja, ali kadar nabira in prodaja gozdne sadeže in zelišča.

Natančen seznam del, ki jih bo mogoče opravljati kot osebno dopolnilno delo, bo določen v podzakonskem aktu, ki zaenkrat še ni sprejet.

Vrednotnica za osebno dopolnilno delo

Od 1. januarja 2015 dalje bo posameznik, ki bo priglasil osebno dopolnilno delo, to delo lahko opravljal le na podlagi vrednotnice, ki bo glasila na njegovo ime. S plačilom vrednotnice v znesku 9 evrov bodo za posameznika, ki opravlja osebno dopolnilno delo, plačani prispevki za socialno varnost:

  • 7 evrov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in
  • 2 evra za zdravstveno zavarovanje za poškodbo pri delu in poklicno bolezen.

Vrednotnica bo veljala za koledarski mesec, pridobljena pa bo morala biti najpozneje pred začetkom opravljanja dela. Vrednotnico bo mogoče pridobiti z vložitvijo zahtevka za pridobitev vrednotnice prek spletnega portala e-uprava ali osebno na upravni enoti, ki bo za posameznika vložila zahtevek prek spletnega portala e-uprava. Zahtevek za pridobitev vrednotnice, ki se šteje za obračun prispevkov za socialno varnost, bo moral vložiti:

  • naročnik osebnega dopolnilnega dela (fizična oseba), kadar bo izvajalec zanj opravljal dela, kot so pomoč v gospodinjstvu in temu podobna in druga manjša dela,
  • izvajalec osebnega dopolnilnega dela, ki sam izdeluje izdelke domače in umetnostne obrti in druge izdelke ter jih prodaja, ali ki nabira in prodaja gozdne sadeže in zelišča.

Omejitev prihodkov iz naslova opravljanja osebnega dopolnilnega dela

Po novi ureditvi osebnega dopolnilnega dela, ki bo začela veljati s 1. januarjem 2015, bodo veljali tudi novi pogoji omejitve prihodka iz naslova opravljanja osebnega dopolnilnega dela. Le ta pri posamezniku v posameznem polletju koledarskega leta v seštevku ne bo smel presegati treh povprečnih mesečnih neto plač v Republiki Sloveniji v preteklem koledarskem letu. Podrobnejša določila in pravila v zvezi osebnim dopolnilnim delom, ki bodo veljala od 1.januarja 2015 dalje, bo vseboval podzakonski akt, ki ga predvideva ZPDZC-1 in bo izdan najpozneje do 31. decembra 2014.

Vir: DURS

Zapri meni