Warning: Declaration of QuietSkin::feedback($string) should be compatible with WP_Upgrader_Skin::feedback($feedback, ...$args) in /var/www/vhosts/racunovodstvo-najgo.si/davcnaoaza.si/wp-content/plugins/ocean-extra/includes/wizard/classes/QuietSkin.php on line 12
Spremembe obdavčitve na podlagi normiranih odhodkov za samostojne podjetnike – Računovodski servis in davčno svetovanje, davčna oaza, luka godnič

Spremembe obdavčitve na podlagi normiranih odhodkov za samostojne podjetnike

V Uradnem listu Republike Slovenije, št. 50 je bil objavljen Zakon o spremembah Zakona o dohodnini (ZDoh-2N). Novela določa spremembo prihodkovnega limita, ki je določen kot pogoj za vstop v sistem ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, in sicer iz dosedanjih 50.000 evrov na 100.00 evrov prihodkov, ugotovljenih po predpisih o računovodenju. Določen je dvig davčno priznanih normiranih odhodkov iz dosedanjih 70 % na 80 % prihodkov. Pri tem pa je za davčne zavezance, ki bodo priglasili ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov in njihovi prihodki v koledarskem letu pred davčnim letom oziroma davčnim obdobjem ne bodo presegli 100.000 evrov, določen dodaten pogoj. Novela ZDoh-2N določa, da mora biti v koledarskem letu pred davčnim obdobjem, za katero se ugotavlja davčna osnova z upoštevanjem normiranih odhodkov, pri zavezancu vsaj ena oseba v skladu s pokojninskimi predpisi obvezno zavarovana za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev. Glede na to, da je bil zakon nekoliko površno napisan je prišlo do številnih vprašanj, na katere odgovarja pojasnilo FURS, št. 4212-6631/2014-2 z dne 12. 8. 2014.

V zvezi s spremenjenim tretjim odstavkom 48. člena ZDoh-2 davčne zavezance zanima:

  • ali je določbo, po kateri mora biti pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje vsaj ena oseba za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev, možno razumeti tako, da se kot to osebo lahko šteje samozaposleno osebo (samostojni podjetnik posameznik – s.p., zasebnik in druga fizična oseba, ki samostojno opravlja dejavnost), ki je v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju obvezno zavarovana za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev (15. člen Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-2, Uradni list RS, št. 96/12, 39/13, 99/13 – ZSVarPre-C, 101/13 – ZIPRS1415 in 44/14 – ORZPIZ206 – RZPIZ206); ali pa mora biti pri fizični osebi, ki opravlja dejavnost, zaposlena še ena oseba, ki je zavarovana za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev. Če mora imeti zavezanec za izpolnjevanje tega pogoja zaposleno še eno osebo, se dodatno postavi vprašanje, ali mora biti zavezanec tudi sam obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovan za polni delovni čas, ali pa lahko opravlja dejavnost iz naslova katere ni zavarovan za polni delovni čas.
    Za osebo, ki je pri zavezancu v skladu z ZPIZ-2 obvezno zavarovana za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev, se šteje tudi sam zavarovanec, fizična oseba, ki opravlja dejavnost, kakor tudi vsaka druga oseba, ki je pri zavezancu zaposlena za polni delovni čas, če zavezanec sam ni obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovan za polni delovni čas iz naslova opravljanja te dejavnosti.
  • ali se kot oseba, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev, lahko šteje tudi oseba, ki je zaposlena pri zavezancu in nastopi materinski in starševski dopust (porodniški dopust), ter je pri zavezancu obvezno zavarovana za polni delovni čas v skladu z ZPIZ-2. Za osebo, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev, se šteje oseba, ki je zaposlena pri zavezancu ali sam zavezanec, fizična oseba, ki opravlja dejavnost, in nastopi materinski in starševski dopust (porodniški dopust).
  • ali se kot oseba, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev, lahko šteje zavezanec oziroma zaposlena oseba, ki je (samo)zaposlena za 4 ure, za 4 ure pa prejema pokojnino. Ta oseba se ne šteje za osebo, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas.
  • ali se kot oseba, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev, lahko šteje zavezanec oziroma zaposlena oseba, ki je upravičena do sorazmernega dela plačila prispevkov za socialno varnost ali do sorazmernega dela delnega plačila za izgubljeni dohodek zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva (dodatna zavarovalna podlaga 072 ali 074). Ta oseba se ne šteje za osebo, ki je pri zavezancu obvezno zavarovana za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za polni delovni čas.

V zvezi s spremembo prihodkovnega limita se postavlja vprašanje glede prenehanja izpolnjevanja pogojev iz tretjega in šestega odstavka 48. člena ZDoh-2. V štirinajstem odstavku 48. člena ZDoh-2 je določeno, da mora davčni zavezanec, ki dve zaporedni predhodni davčni leti ne izpolnjuje pogojev iz tretjega ali šestega odstavka tega člena, izstopiti iz sistema ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov in pričeti voditi ustrezne poslovne knjige, evidence in poslovno poročilo, ki jih je dolžan voditi za ugotavljanje davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov. Zavezanec je na podlagi priglasitve pričel z ugotavljanjem davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov prvič za davčno leto 2013. Za davčno leto 2013 je presegel prihodkovni limit 50.000 evrov. V primeru, da bo zavezanec tudi za davčno leto 2014 presegel prihodkovni limit 50.000 evrov, vendar v vsakem posameznem letu manj kot 100.000 evrov, se postavlja vprašanje, ali bi ta zavezanec moral v skladu s štirinajstim odstavkom 48. člena ZDoh-2 izstopiti iz sistema ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov in za davčno leto 2015 ugotavljati davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov.

Prihodkovni limit se preverja za vsako posamezno leto posebej po pogojih, ki se uporabljajo za davčno leto, za katero se ugotavlja izpolnjevanje pogojev za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov. Izpolnjevanje pogojev za davčno leto 2014 se torej preverja po pogojih, veljavnih v davčnem letu 2014 (pogoji veljavni pred spremembo novele ZDoh-2N), izpolnjevanje pogojev za davčno leto 2015 pa se bo preverjalo po pogojih, veljavnih v davčnem letu 2015 (pogoji veljavni po sprejetju novele ZDoh-2N). Na podlagi navedenega tak zavezanec v letu 2015 lahko ostane v sistemu ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov pod pogojem, da je pri zavezancu v koledarskem letu 2014 vsaj ena oseba obvezno zavarovana za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev.

Vir: Pojasnilo FURS, št. 4212-6631/2014-2 z dne 12. 8. 2014

Zapri meni